co myśleć vs jak myśleć

Rolą dobrego lidera jest zawsze rozwój własnego zespołu. Jednym z najważniejszych obszarów tego rozwoju powinno być…myślenie współpracowników.

I tu pojawia się dylemat, które myślenie powinien rozwijać? „Co myślisz” vs „jak myślisz”?

Od odpowiedzi na to pytanie zależy rozwój współpracowników – rozróżnienie między „jak myśleć”, a „co myśleć” podkreśla znaczenie rozwijania umiejętności krytycznego myślenia i unikania bezkrytycznej akceptacji informacji.

„Jak myślisz” zwykle oznacza pytanie dotyczące procesu myślenia. „Co myślisz” zwykle oznacza pytanie, które pozwala wyrazić swoją opinię na jakiś temat.

Znaczenie umiejętności myślenia jest już powszechne w inżynierii i naukach ścisłych, ale świat biznesu wciąż ma trochę do nadrobienia. Istnieje świetny przykład od astrofizyka Neila deGrasse Tysona na temat różnicy między tym, co myśleć, a tym, jak myśleć:

„Załóżmy, że chcesz zatrudnić nowego inżyniera do swojej firmy i masz tylko dwóch ostatnich kandydatów. Kiedy kończy się rozmowa kwalifikacyjna z pierwszym kandydatem, postanawiasz zadać mu pytanie testowe: „Przy okazji, jak wysoki jest budynek, w którym się znajdujemy?”.

Odpowiada ci: „Ach, studiowałem ten budynek na uniwersytecie, wiem, że ten budynek ma dokładnie 155 stóp wysokości” i ma rację.

Następnie witasz następnego kandydata.

Ponownie, pod koniec wywiadu, pytasz go: „Przy okazji, jak wysoki jest budynek, w którym się znajdujemy?”

Odpowiada ci: „Przepraszam, nie wiem, ale wrócę za 2 minuty”.

Kandydat wybiega na zewnątrz, mierzy długość cienia budynku na ziemi, a następnie mierzy swój własny cień na ziemi, porównuje wysokość z cieniami i podaje liczbę. Wraca do ciebie i mówi: „Budynek ma około 150 stóp wysokości” i jest blisko, ale nie do końca poprawnie.

Pytanie brzmi: kogo wolałbyś zatrudnić?”

Ja wiem, że wolałbym zatrudnić osobę, która przeszła przez proces myślowy, aby to rozgryźć, mimo że znalezienie odpowiedzi zajęło jej więcej czasu i chociaż jej odpowiedź nie była tak precyzyjna. Pierwszy kandydat wiedział, co myśleć, ale drugi wiedział, jak myśleć.

W dzisiejszych czasach ludzie mają dostęp do więcej niż wystarczającej ilości informacji. To, czego teraz potrzebujemy, aby jak najlepiej wykorzystać te informacje, to wiedzieć, jak o nich myśleć.

Poniżej przedstawiam dwie listy pytań, które powinny pomóc ci w odróżnieniu tych dwóch sposobów myślenia.

Lista zdań, w których możesz użyć „co myślisz”:

  • Co myślisz o nowej polityce naszego zarządu?
  • Co myślisz o moim nowym samochodzie?
  • Co sądzisz o naszym projekcie?
  • Co myślisz o moim rozwiązaniu tego problemu?
  • Co myślisz o posiadaniu tatuażu?

Lista zdań, w których możesz użyć „jak myślisz”:

  • Jak myślisz, gdzie leży istota tego problemu?
  • Jak myślisz, jak powinniśmy podejść do tego problemu?
  • Jak myślisz, jak możemy zrozumieć w pełni ten problem?
  • Jak myślisz, w jaki sposób nasza firma może zwiększyć przychody?
  • Jak myślisz, jak zarząd rozwiąże ten problem?
  • Jak myślisz, jak możemy obniżyć koszty w naszym departamencie?

Podsumuję te dwie kategorie pytań (dwie kategorie sposobów myślenia) odnosząc je do pracy Lidera.

Jeśli Twoja firma, Twoja praca wymaga tylko prostego myślenia dotyczącego głównie usprawnień, a Ty chcesz tylko znać opinie swoich współpracowników na temat Twoich pomysłów rozwiązań, to rozwijaj „CO MYŚLISZ”. W tym podejściu potrzebujesz głównie klarowności w komunikacji oraz bezpiecznego wypowiadania opinii.

Jeśli Twoja firma, Twoja praca wymaga nieustannego myślenia nad złożonością problemów/wyzwań a potem myślenia nad innowacyjnymi rozwiązaniami, i Ty chcesz, aby Twoi współpracownicy aktywnie i odpowiedzialnie  współtworzyli cały proces myślowy i twórczy, to rozwijaj „JAK MYŚLISZ”. W tym podejściu potrzebujesz kompetencji krytycznego myślenia u siebie i swoich współpracowników.

Jeśli jesteś zainteresowany tym drugim podejściem – dla siebie jak i swoich współpracowników – to zapraszam do rozwoju z naszą organizacją. Dzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem, naszymi narzędziami i procesami myślowymi, dzięki którym szybko i efektywnie będziesz mógł rozwijać się w tym obszarze.

Zainteresowała Ciebie tematyka krytycznego myślenia?
Skontaktuj się:
maciej.winiarek@mysleniekrytyczne.edu.pl

+48 664-700-250
Maciej Winiarek