Rozwiązywanie Konfliktów w Organizacjach

Elli Goldratt, twórca Teorii Ograniczeń (TOC) i chyba pierwszy na świecie twórca narzędzi krytycznego myślenia, mówił podczas swoich szkoleń, wystąpień, że wg niego KONFLIKTY są głównym powodem trudności, kłopotów w organizacjach.

Co dokładnie miał na myśli?
Elli mówił, że to nienazwane konflikty , a co za tym idzie nierozwiązane konflity, są źródłem braku poprawnej, efektywnej komunikacji pomiędzy ludźmi, działami, departamentami, itp. Ludzie przestają ze sobą rozmawiać, zaczynają ze sobą walczyć, a najwięcej traci na tym organizacja.

Dalej mówił, że to założenia (mylnie uważane za fakty) są źródłem tych konfliktów.

Rolą lidera jest stworzyć kulturę organizyjną, w której nie ma miejsca na niedopowiedzenia, na konflikty, na brak myślenia podczas komunikacji. Wszyscy powinniśmy być zdeterminowani w poszukiwaniu zrozumienia, wyjaśniania, weryfikacji założeń.

I tu kłania się myślenie krytyczne, które jest najlepszym podejściem do takiej własnie kultury. Dzięki narzędziom krytycznego myślenia dużo łatwiej nabrać dystansu do konfliktów, przeanalizować je, trzymać się faktów, odsunąć emocje i dojść do rozwiązania WIN-WIN.

Podczas moich szkoleń uczestnicy szybko zauważają, jak krytyczne myślenie może pomóc im w zrozumieniu i rozwiązaniu konfliktów w organizacji.

W moim portfolio jest dedykowane, 2-dniowe szkolenie, z zarządzania konfliktami, ale na razie bardzo mało organizacji decyduje się na niego…z lęku, że emocje zaleją uczestników i dojdzie do jeszcze większej eskalacji konfliktu. Decydują się na postawę „nie rozmawiamy o „elephant in the room”, choć oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę o kogo chodzi i o jaki konflikt chodzi.

Elli Goldratt miał swoją nazwę na taką „kulturę” – BEZWŁADNOŚĆ (inertia): „Wszyscy wiedzą co należy zrobić, ale nikt tego nie robi” 🙁

Miałem zaszczyt uczestniczyć w szkoleniach, wystąpieniach Eliego Goldratta w różnych krajach świata – zawsze najbardziej pasjonował mnie temat 'konfliktów”. Od wielu już lat wiem, że są proste, ale bardzo skuteczne narzędzia, które pomagają rozwiązać praktyczne każdy konflikt w organizacji.

Ale trzeba czasu, gotowości, aby z nich skorzystać…

Nie czekajcie!
Zaoszczędzicie mnóstwo pieniędzy, mnóstwa stresów, mnóstwa złej energii.

Zapraszam do szkoleń z myślenia krytycznego 🙂